Interjúk Leiner Laurával:
Készítette: Knull Bernadett
Mikor születtél?
1985-ben születtem.
Mindig is író szerettél volna lenni?
Az első regényemet 18 éves koromban írtam, de akkor még nem voltam biztos benne, hogy ez lesz a pályám. Nem tudatosan terveztem, inkább csak így "alakult". :)
Honnan jött az ötlet a Szent Johanna Gimi megírásához?
Szerettem volna ifjúsági regényt írni, olyat, ami gimnáziumban játszódik. Úgy gondoltam, hogy érdekes, és hiánypótló lehet egy könyvsorozat, ami bemutatja egy magyar tinédzser gimis éveit.
A Szent Johanna Gimi szereplőit mintáztad valakiről?
Nem, a karaktereket nem mintáztam senkiről. A főszereplőkkel kapcsolatban voltak elképzeléseim, végül kialakult a saját stílusuk. :)
Előre eltervezted a sorozatot, vagy csak "írod"?
Minden résznek megvan a fő szála, amit előre kitaláltam, de rengeteg ötlet jut eszembe írás közben is.
A sorozat egyik szereplője, Virág emos. Te mit gondolsz erről a stílusról?
Virág karaktere számomra nagyon kedves, bár ő nem "igazi emós", inkább csak felvette ezt a stílust, mégis úgy érzem, hogy ezzel nagyon jól kifejezi magát. Néhány együttes dalait én is meghallgatom, és egyszer mindenképp kipróbálnék valami "manga" frizurát (egy fénykép erejéig), de mélyebben nem ástam bele magam az emo témába. :)
Mennyire tudsz franciául?
Nem beszélek franciául. :)
Milyen érzés látni a könyveidet a boltok polcain?
Nagyon jó érzés látni a könyvesboltokban a saját könyveim, de azért nem szoktam ott időzni előtte, inkább keresek magamnak valamit...
Hogyan telik egy átlagos napod?
Leginkább írással. Ez olyan napi 8 óra aktív írást jelent, ami szörnyen fárasztó tud lenni, de természetesen minden pillanatát élvezem. Akkor is, ha néha kifejezetten fáj. :)
Mi a kedvenc könyved és miért szereted annyira?
Sok kedvencem van, leginkább a számomra "letehetetlen" könyvek tartoznak ezek közé. Hunter S. Thompson, Douglas Adams, Rejtő Jenő, J.R.R. Tolkien művei a legkedvesebbek számomra.
Hogyan jellemeznéd magad pár szóban?
:) Boldog. Későn kelő. Imád írni. Filmőrült.
Milyen zenét kedvelsz? Van kedvenc együttesed, énekesed?
Az indie-rock vonal áll hozzám a legközelebb, nagy rajongója vagyok többek között a Radiohead, Pulp, Muse, Arctic Monkeys, Placebo, The Killers és hasonló stílusú zenekaroknak. És természetesen Beatles. (Szigorúan zárójelben hozzátenném, hogy a Korn is nagy kedvencem, de ezt nem szoktam hangoztatni. :D )
Mivel töltöd a szabadidőd?
Szabadidőmben igyekszem sokat olvasni, filmeket és sorozatokat nézni, gitározni és rajzolni. Továbbá a virtuális farmomon gazdálkodni, aminek az égvilágon semmi értelme, de sajnos engem is elkapott a Farmville-mánia. :)
Most nagyon népszerűek a vámpíros- fantasy könyvek. Te szereted őket? Esetleg gondolkoztál már azon, hogy ilyen típusú könyvet írj?
A vámpíros könyvek valóban nagyon populárisak, és mindenképp pozitívum, hogy a fiatalok (ezeknek a könyveknek is köszönhetően) egyre többet olvasnak, azonban én a klasszikus vámpírtörténeteket részesítem előnyben, számomra Stoker és Anne Rice a favorit. Nem gondolkoztam még azon, hogy hasonló stílusú történetet írjak, de most azt hiszem, el vagyunk látva úgy 100 évre, így nem gondolom, hogy belekezdenék egy ilyen regény írásába.
Ha nem író lennél, milyen más foglalkozást tudnál magadnak elképzelni?
Forgatókönyvíró! Esetleg még gitáros, de tehetség híján ez elképzelhetetlen, tehát marad a forgatókönyvírás. :D
Vannak terveid a Szent Johanna Gimi utánra?
A SZJG 8 részes sorozat lesz, de már vannak ötleteim, hogy mit írok utána.
Tudnál néhány tanácsot adni kezdő íróknak?
Kezdő íróknak csak azt tudom tanácsolni, hogy higgyenek abban, amit írnak, szeressék a történeteket, amit kitalálnak, ne keseredjenek el, ha negatív véleménnyel találkoznak, csak élvezzék az írást, mert az a legfontosabb!
Interjú Leiner Laurával
Készítette Kohári Adrienn
A nevem Kohári Adrienn, és a Meg Cabot Fan Club újságírói csapatának egyik tagja vagyok. Azt a feladatot kaptam, hogy készítsek Önnel egy interjút. Az alábbiakban felteszem a kérdéseimet, melyekre várom válaszait, amennyiben ideje engedi válaszolni rájuk.
A: Hány éves kora óta ír regényeket?
L: Az első regényemet 18 évesen írtam.
A: Mióta fogalmazódott meg Önben az álom, hogy sikeres írónő szeretne lenni?
L: Az írói pályára nem tudatosan készültem, az első kézirat befejezése után úgy éreztem, még rengeteg történet van a fejemben, amit ki akartam írni magamból. :)
A: Ismertetné velünk röviden a Szent Johanna Gimi című, nagy sikerű regényének a történetét?
L: A Szent Johanna Gimi egy gimnazista lány naplója, aki a mindennapjait meséli el. Megosztja velünk, hogyan szerez barátokat, hogyan lesz szerelmes, és hogyan éli meg a kamaszkorát.
A: Önnek ki a kedvenc karaktere a Szent Johanna Gimi szereplői közül? Ki áll Önhöz a legközelebb?
L: Szinte valamennyi karakter közel áll hozzám, mindannyian más, nagyon eltérő személyiségek. Nem tudnék kiemelni egy kedvencet sem. :)
A: Ki a kedvenc írója/írónője, s mely regényét kedveli Ön a legjobban?
L: Kedvenc íróim közé tartozik Rejtő Jenő, J.R.R. Tolkien, Hunter S. Thompson, valamint nagyon szeretem J.D. Salinger Zabhegyezőjét és Jonah Black fekete naplóját.
A: Van példaképe?
L: Példaképemnek a nővéremet, Lindát tekintem, aki rengeteg erőt ad a munkám során.:)
A: Érdeklik-e Önt a fiatal vagy kezdő írók írásai?
L: Természetesen, nagyon szívesen olvasom tehetséges fiatalok írásait.
A: Mit tanácsolna ezeknek az íróknak, hogyan induljanak el az írói pálya felé vezető úton?
L: A kezdő íróknak azt tanácsolnám, hogy mindenképp higgyenek abban, amit írnak, ne keseredjenek el a negatív véleménytől, és az írás okozta örömöt, ne veszítsék el soha.
A: És végezetül: lesz-e harmadik része is a Szent Johanna Gimi-sorozatnak?
L: Igen, a Szent Johanna Giminek lesz folytatása... :)
Chamer Boglárka írása
Kedves Laura! Faggatózásom a következővel szeretném kezdeni: Kérlek, áruld el, hogyan érzed most magad? Elégedett vagy sikereid láttán vagy van azért egy pici kétely a dolgok mögött?
Köszönöm, nagyon jól érzem magam, várom a könyvhetet, és izgulok az időjárás miatt. J Elégedett vagyok, rengeteg pozitív visszajelzést kaptam, és örömmel tölt el, hogy sokan várják a második részt.
Hogyan és mikor kezdődött írói pályafutásod? Vannak kedves emlékeid ezzel kapcsolatban?
Az írói pályafutásom 18 éves koromban kezdődött, akkor írtam az első regényemet. Kedves emlékem ezzel kapcsolatban, hogy szerencsére annyira unatkoztam, hogy végül írtam egy könyvet. :D
Bevallom, nem olvastam még a könyveidből, de a honlapodon található részletek felkeltették az érdeklődésem! Nagyon tetszik a stílusod, imádom! Könnyedén fogalmazol, mindemellett változatos szókinccsel rendelkezel. Mégis, mit teszel, ha éppen nem jön az ihlet?
Köszönöm, nagyon örülök, hogy tetszik a stílusom! J Abban az esetben, ha nem jön az ihlet (mert ez mindenkivel előfordul) egyetlen dolgot tehetek, várok. Semmiképp nem erőltetem, inkább lekötöm magam valami mással.
Hogyan szoktál neki készülni az írásnak? Stephenie Meyer nappal a családjának szentelte az idejét. éjjel pedig írt, mégis „összehozta"nagy sikerű könyvsorozatát. Te hogyan csinálod?
Nem nagyon szoktam felkészülni, leginkább csak leülök, és írok. Folyamatosan, megállás nélkül. Nálam ez tényleg napszaktól független, amikor úgy érzem, hogy tele van a fejem, írnom kell. J
Vannak konkrét szokásaid ezzel kapcsolatban?
Csak rossz szokást tudnék említeni, ami annyit jelent, hogy nem szívesen állok fel, ha benne vagyok egy történetben, és ilyenkor mindenről megfeledkezem... Napi 8-9 óra írás elég megterhelő (főleg szellemileg), így törekszem arra, hogy mértéket tartsak, de ez sokszor elég nehéz.
Mint író, gondolom, sokat olvasol. Említenél kedvenc írókat, könyv címeket?
Kedvenc íróim közé tartozik Douglas Adams, Rejtő Jenő, Hunter S. Thompson, és J.R.R. Tolkien.
Előfordult már olyan miközben írtál, hogy kedvenc íródra összpontosítottál, és próbáltál egy picit „beletenni" az adott regénybe?
Nem, ez nem fordult még elő. Írás közben igyekszem a saját történetemre koncentrálni.
A gazdasági válság elég nagy problémákat okoz mostanság, és akkor még enyhén fogalmaztam. Mit gondolsz, megéri a mai világban merni, küzdeni azért, hogy elismert író lehessen valaki?
Mindig érdemes küzdeni a céljainkért, ezen semmi nem változtathat! Ritka, ha valaki azonnal elismert íróvá válik, én személy szerint a sikeres jelzőt többre becsülöm az elismertnél. J
Bárki, aki szeretné magát érvényesíteni tehetségével, általában szembesül pár buktatóval, és ha eléggé akar, eléri a kitűzött célt. Nálad ez hogyan történt? Akadtak buktatóid? Ha igen hogyan kezelted őket?
A buktatókat mindenki máshogy kezeli, van, aki könnyebben, és van, aki nehezebben. Úgy érzem, hogy ez hozzátartozik az élethez, egyszerűen tovább kell lépni. Természetesen velem is előfordult, de nem tulajdonítottam nagy jelentőséget az esetnek, hiszen rengeteg lehetőség és alternatíva van, csak merni kell tovább próbálkozni. J
Nemrégen írt cikkemben említést teszek azokról a fiatalokról, akik fiókjukban rejtegetik írásaikat, mert ez bizony előfordul. Mit tanácsolnál nekik, illetve azoknak, akik mernének, de nem tudják, hogyan tegyék meg az első lépést?
A fiókban rejtegetett kéziratok nincsenek jó helyen, mert ott nem sokan keresik őket. J Először is hinni kell abban, amit írunk, tudnunk kell, hogy jó, és ha mi biztosak vagyunk benne, akkor nyugodtan megmutathatjuk a családnak/barátoknak, majd szakembernek. Fontos, hogy ne féljünk attól, ki mit gondol, és csak az építő kritikát fogadjuk el, a többi negatív vélemény nem számít.
Mit gondolsz a született tehetségekről? Lehet az írást tanulni majd megküzdve sikeres íróvá válni, vagy erre valóban születni kell? Úgy látom, te az utóbbi kategóriába tartozol. Egyet értesz?
Köszönöm szépen! J A született tehetségben hiszek, mert úgy gondolom, van, amit képtelenség megtanulni/megtanítani. Persze lehet fejlődni, tanulni, képezni magunkat, de a tehetség véleményem szerint adottság.
Mi a véleményed a megfilmesített könyvekről? Tervezed regényeid megfilmesítését esetleg?
Egy könyv megfilmesítése mindig nagy felelősség, hiszen az esetek többségében már van egy olvasótábor, akik mindannyian máshogy képzelték el a szereplőket, a helyszínt, de még akár a stílust és hangulatot is, így szinte lehetetlen megfelelni. Mégis úgy gondolom, hogy néhány film kifejezetten jól sikerült, azonban előfordult már borzalmas eset is, amikor a nézők és az olvasók is fogták a fejüket... J Ennek ellenére határozottan szeretném, ha néhány regényemből film készülne, de ez azért nem ennyire egyszerű... Az biztos, hogy én írnám a forgatókönyvet, és a szereposztásról kikérném az olvasók véleményét.
A Szent Johanna Gimi című regénysorozatot melyik korosztálynak ajánlanád és miért? Hány kötetesre tervezed?
A SZJG nyolc részes lesz, és korosztálytól függetlenül mindenkinek ajánlom, de elsősorban mégis azoknak az olvasóknak, akik még nem/éppen most/vagy nem olyan régen élték át a gimis éveket...
Zárásként pedig jövőbeli terveidről szeretnék érdeklődni. Elárulnál nekünk belőlük esetleg?
Most elsősorban a sorozatot írom, hiszen messze van még a vége, de biztos vagyok benne, hogy a SZJG után új történetbe kezdek, terveim szerint ismét ifjúsági regényt fogok írni.
Köszönöm az interjút!
Interjú a Szent Johanna gimi szerzőjével, Leiner Laurával
Készítette Dósa-Pap Bettina
- Mikor kezdtél írással foglalkozni, s hogyan derült ki, hogy van tehetséged hozzá?18 évesen írtam az első könyvem, és amikor elkészült, akkor mondták, hogy folytatnom kellene...
- Mennyire volt nehéz eljutni odáig, hogy kiadják az első könyvedet? Több kiadónál is próbálkoztál?
Nem volt nehéz, hamar találtam kiadót, de egyszerre több helyen is próbálkoztam.
- A könyveidet eddig az Universal Hungary adta ki. Mi az oka annak, hogy kiadót váltottál?
Egy ifjúsági könyvsorozattal mindenképp egy ifjúsági kiadót szerettem volna felkeresni.
- Mivel foglalkozol az írás mellett?
Írással. :)
- Milyen az ízlésed a könyvek terén? Mindent elolvasol, vagy van olyan téma, ami kifejezetten közel áll hozzád? Kedvenc szerző/mű?
Nem olvasok el mindent, leginkább a kedvenc szerzőimtől olvasok, illetve hasonló stílusú könyveket keresek. Hunter S. Thompson, Douglas Adams, J.R.R. Tolkien műveit kedvelem leginkább.
- Mi adta az ihletet a Szent Johanna gimi című könyvsorozatodhoz? Mennyiben mondható önéletrajzi regénynek a mű?
A SZJG nem önéletrajzi sorozat, minden kitalált benne. Az ihlet csak úgy jött, szerettem volna ifjúsági sorozatot írni. :)
- Milyen visszajelzéseket kaptál a könyvvel kapcsolatban, s ezek milyen hatással voltak/vannak rád?
Nagyon sok pozitív visszajelzést kaptam az első rész után, és igazán örülök, hogy sokan szeretik a könyvem.
- Tervezel új könyvet a közeljövőben?
A SZJG nyolc részes lesz, így most a sorozatot írom, de vannak más ötleteim is. :)
- Mit tanácsolsz azoknak a magyar fiataloknak, akik szintén írással szeretnének foglalkozni?
Azt tanácsolom, hogy írjanak, higgyenek benne, szeressék, és ne foglalkozzanak a negatív véleményekkel! :)
Interjú
Készítette Szabó Bea
Leiner Laura, a legújabb magyar tini sikersorozat szerzőjét kérdeztem életéről, a fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendő regénysorozatáról és terveiről...
Kedves Laura!
Bea: Kérlek, mondj néhány gondolatot életed fontos eseményeiről!
Laura: A legfontosabb esemény az életemben a könyveim megjelenése volt. J
Bea: Hány évesen kezdted az írást?
Laura: 18 éves koromban írtam az első regényemet.
Bea: Mi késztetett arra, hogy elkezdtél írni?
Laura: Nem késztetett semmi, az első könyvem ötlete csak úgy jött, így kezdtem el írni. J
Bea: A jövőben is írással szeretnél foglalkozni? Vagy van más elképzelésed hosszútávon?
Laura: Igen, a jövőben is írással szeretnék foglalkozni. J
Bea: Mennyi idő, amíg megírsz egy-egy regényt?
Laura: Ez változó, de általában 2 hónap alatt.
Bea: A Szent Johanna Gimi történetét mi ihlette?
Laura: Szerettem volna ifjúsági sorozatot írni, így jött a SzJG ötlete. J
Bea: Neked melyik szereplő a kedvenced? Melyik szereplő áll legközelebb hozzád?
Laura: Nincs külön kedvencem, mindegyik karaktert nagyon szeretem valamiért... J
Bea: Hány kötetesre tervezed a sorozatot?
Laura: A SzJG 8 részes lesz.
Bea: Szerinted a Szent Johanna Gimi történetével elérted azt a sikert, amire vágytál?
Laura: Nagyon sok pozitív visszajelzést kaptam az első rész után, és remélem, a sorozat többi részét is szeretni fogják az olvasók.
Bea: A mostani fiatalokból, akik írni szeretnének, hogyan lehet bármelyikük sikeres író? Mit tanácsolnál nekik?
Laura: A kezdő íróknak azt tanácsolom, hogy szeressenek írni, bízzanak magukban, és ne keseredjenek el, ha esetleg negatív kritikával találkoznak!
Köszönöm a kérdéseket! J
Bea: További jó munkát kívánok a következő könyvedhez!
media-addict.freeblog.hu :
A Szent Johannán kívül több könyvet is megírtál már, szerinted azok miért nem lettek olyan sikeresek?
- Nem tudom. :)
Úgy éreztem, hogy az első két kötetben lassan haladt a cselekmény. Ez szándékos volt?
- Az első két kötet a kilencedik évfolyamról szól, a szereplők akkor ismerik meg egymást, az iskolát, a tanárokat, így az egész a beilleszkedésről szól. A harmadik részre valóban kicsit felpörögtek az események, de ez nem volt szándékos, a karakterek kiforrtak, rengeteget változtak, ezáltal több minden történik velük.
Renátán kívül eddig szinte az összes Szent Johanna szereplő külsejét megismerhettük már. Mikor fogjuk megtudni azt, hogyan is fest Reni?
- Reni a történet főszereplője, az ő naplója maga a könyv, így természetesen az ő külsejéről tudunk a legkevesebbet, hiszen kevesen írnak magukról külsőségekre vonatkozó jellemzést a naplójukban. :) Reni van a leginkább az olvasók képzeletére bízva és örülök neki, hogy sokan azonosulnak vele, de persze ha történik (drasztikus) változás a külsejével, az benne lesz a könyvben.
Kinga a kedvenc karakterem a könyvből, karakán és szókimondó, akit a mai modern nő/lány mintaképének tekintek. Szívesen olvasnám az ő naplóját is, jó lenne kicsit mélyebben megismerni a karaktert. Tervezed hogy mélyíted Kinga - Renáta barátságot?
- Kinga egy nagyon fontos szereplő, a további kötetekben kicsit jobban megismerhetjük, mert sokat fog szerepelni. Vele kapcsolatban nem szoktam előre tervezni, de annyit elárulhatok (ami nem is annyira meglepő), hogy őt nehéz lerázni, úgyhogy Reni életében a későbbiekben is fontos szerepet tölt majd be.
Sok a popkultúrális utalás a könyvben, ez is maivá teszi a történetet. Tervezed a friss sikersorozatok bekerüljenek a könyvbe? Ha időd engedi, milyen sorozatokat nézel? Szinkron vagy felirat párti vagy?
- A Glee és a Vámpírnaplók is említve lesz a további kötetekben, valamint sok más zene, film és sorozat is. Fontosnak tartom, hogy az olvasók érezzék, ez valóban bárki naplója lehetne, az életszerű szituációk mellett igyekszem olyan ízlésvilággal felruházni a karaktereket, ami közös pont az olvasókkal. Számomra a kikapcsolódást a filmek és sorozatok jelentik, éppen ezért szinte minden felesleges időmet ezzel töltöm. A legtöbb sorozatot szívesen nézem, a lényeg, hogy megjelenjen DVD-n. Ez két okból fontos, az egyik, hogy pár este alatt megnézzem az egész évadot, a másik, hogy eredeti nyelven nézhessem. Nincs bajom a szinkronnal, de ha választhatok, akkor filmet és sorozatot is eredeti nyelven nézek.
Az eddig megjelent könyveid általában a tinik világáról szól, épp ezért lepett meg, hogy több helyen is nyilatkoztad hogy Tolkien az egyik kedvenc íród. Te nem gondolkodtál még olyan mítikus könyv megírásán mint a Gyűrűk ura?
- A Gyűrűk ura az egyik kedvenc könyvem, nagy hatással volt rám, mint olvasóra. Szeretem a sci-fi és fantasy műfajt, szívesen olvasom Tolkien, Douglas Adams és Philip K. Dick műveit, de nem gondolkoztam még azon, hogy hasonló könyvet írjak. Íróként az ifjúsági irodalomban érzem jól magam, olvasóként pedig másban. Sokakban egy jó könyv olvasása után felmerül az „ilyet én is tudnék írni” gondolat. Ezzel én egyáltalán nem tudok azonosulni, örülök, ha olvastam egy jó regényt és beteszem a képzeletbeli toplistámba. Nem szeretem továbbgondolni a dolgokat, csak boldog vagyok, ha ér egy jó könyvélmény.
Biztos sokan megkérdezték már tőled, épp ezért megpróbálom másképp megközelíteni a témakört... Neked hogy sikerült kiadatnod az első könyved?
- A Szent Johanna gimi első részével kapcsolatban felkerestem a Ciceró Könyvstúdiót, majd miután a főszerkesztőm, Till Katalin elolvasta a kéziratot, úgy döntött, szeretné, ha náluk jelenne meg a sorozat.
Hogyan fogadod az interneten megjelenő kritikákat? Nem esne jól néha online reagálni?
- Az olvasókkal a Szent Johanna gimi Facebook oldalán tartom a kapcsolatot, amit oda írnak, illetve linkelnek, azokat szoktam elolvasni, egyébként semmilyen más véleménnyel nem találkozom. Nem hiszem, hogy valaha reagálnék kritikára, szerintem intelligensebb megoldás tiszteletben tartani mások véleményét, eszembe sem jutna vitatkozni, hiszen az olyan lenne, mintha meg szeretnék győzni valakit valamiről. Én nem szeretnék. :)